Jak wygląda nauka czytania i pisania w przedszkolu?
W przedszkolu dzieci rozpoczynają pierwsze przygotowania do nauki czytania i pisania. Nie brakuje również zajęć, które mają na celu wypracowanie u maluchów tych niezwykle przydatnych umiejętności. Jakie metody są wówczas stosowane? Podpowiadamy!
Jak wykształcić w dziecku gotowość do nauki czytania i pisania?
W przedszkolu dzieci przede wszystkim przygotowują się do nauki czytania i pisania – nigdy nie przechodzi się od razu do zapoznawania maluchów z alfabetem. Najpierw dziecko musi osiągnąć odpowiedni poziom w takich obszarach, jak percepcja wzrokowa i słuchowa, sprawność manualna, orientacja przestrzenna czy zdolności komunikacyjne. Jest to niezbędne, by uniknąć późniejszych trudności w nauce.
Kształcenie gotowości do nauki czytania i pisania w przedszkolu obejmuje najróżniejsze aktywności, takie jak zabawy dźwiękonaśladowcze, rytmizowanie, czytanie wrażeniowe, ćwiczenia z zakresu dzielenia wyrazów na sylaby, śpiewanie piosenek, recytowanie prostych wierszyków, układanie puzzli.
Nauka czytania i pisania w formie zabawy
Właściwą naukę czytania i pisania wprowadza się dopiero, jeśli dziecko nabędzie wcześniej opisane kompetencje. W naszym niepublicznym przedszkolu w Warszawie dbamy o indywidualizację zajęć, tak aby były dostosowane poziomem do potrzeb konkretnego malucha, także w zakresie kształcenia umiejętności czytania i pisania.
Naukę zaleca się wprowadzać w formie ciekawej zabawy, stopniowo zwiększając poziom trudności, z uwzględnieniem etapu rozwoju dziecka. Wykorzystuje się do tego celu różne plansze z literami, specjalne puzzle, rozsypanki, historyjki obrazkowe, wizytówki. Trzeba pamiętać, że wprowadzanie dziecka w świat pisma w przedszkolu ma również na celu rozbudzenie w nim pasji do czytania – dlatego forma nauki powinna być jak najatrakcyjniejsza.