Czy dziecko z zespołem Aspergera może chodzić do przedszkola?
Zespół Aspergera to problem stosunkowo często dotykający kilkulatków. Rodzice chcą zapewnić im jak najlepszą opiekę, jednak ze względu na specyficzne potrzeby maluchów nie jest to łatwe. Opiekunowie w wielu przypadkach nie są pewni czy mogą zapisać swoje dzieci do przedszkola. W dzisiejszym wpisie rozwiewamy ich wątpliwości i podpowiadamy, jaką placówkę wybrać dla maluchów z zespołem Aspergera.
Czym jest zespół Aspergera?
Zespół Aspergera to jedno z zaburzeń neurorozwojowych zaliczanych do spektrum autyzmu. Objawia się problemami w zakresie umiejętności społecznych, w tym zaburzeniem funkcji komunikacji. Dzieci z zespołem Aspergera nie wykazują jednak zaburzeń w zakresie rozwoju poznawczego i funkcji mowy. Często chcą, ale nie potrafią nawiązać interakcji z otoczeniem. U wielu z nich występują trudności w zakresie koordynacji ruchowej.
Dzieci z zespołem Aspergera wykazują też skłonność do schematycznych, rutynowych zachowań i powtarzania czynności. Trudno znoszą zmiany w otoczeniu, potrzebują usystematyzowanego trybu życia oraz stałych codziennych nawyków. Charakterystyczne dla dzieci z zespołem Aspergera jest także skupianie zainteresowań na jednym temacie. Zazwyczaj wyróżnia je rozległa wiedza z danej dziedziny, jednakże trudno jest im rozmawiać na tematy, które nie są związane z ich często bardzo wąskimi zainteresowaniami. Ciężko jest im budować relacje z rówieśnikami, z którymi nie potrafią się porozumieć.
Czy można zapisać dziecko z zespołem Aspergera i jaką placówkę wybrać?
Rodzice dzieci z zespołem Aspergera niejednokrotnie mają wątpliwości, czy ich dzieci mogą uczęszczać do przedszkola. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do zapisania dziecka do takiej placówki, zarówno publicznej, jak i prywatnej. Aby zapewnić dziecku opiekę i wsparcie dostosowane do jego indywidualnych potrzeb, najlepiej będzie wybrać odpowiednie przedszkole dla dzieci z zespołem Aspergera lub spektrum autyzmu. W takich placówkach maluch i jego rodzice mogą liczyć na pomoc pedagogów, psychologów czy logopedów specjalizujących się w opiece nad dziećmi z zaburzeniami neurorozwojowymi. Warto również udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej w celu uzyskania orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dokument ten upoważnia bowiem do bezpłatnego korzystania z pomocy specjalistów.